Yves Saint Laurent

30. ledna 2011 v 0:07 | Wailetka |  Návrháři a značky
Saint Laurent se narodil v rodině ředitele pojištovací společnosti a jeho manželky Lucienne Mathieu, kteří se přistěhovali do severní Afriky během Francouzsko-pruské války. Kvůli své křehkosti a jemnosti ( homosexualitě) neměl šťastné dětství, protože jej děti ve škole často šikanovaly.
Jako sedmnáctiletý odešel do Paříže kde se stal spolupracovníkem Christiana Diora. Tato spolupráce vedla k nejkreativnějšímu a nejúspěšnějšímu spojení v historii módy. Saint Laurent patřil k nejlepším návrhářům v Diorově módním domě. V roce 1957 když mu bylo 21 let, mu bylo svěřeno vedení domu, zatímco Christian Dior odešel na dovolenou, z níž se však již nikdy nevrátil. Dva týdny po Diorově smrti, 15.listopadu 1957 se stal Saint Laurent uměleckým ředitelem Diorova módního domu a zároveň se stal nejmladším módním návrhářem ve světě haute couture.
Krátce po nástupu do funkce ho povolala francouzská armáda, aby si odsloužil povinnou vojenskou službu. Po dvaceti dnech neustálého stresu způsobeného zejména jeho kolegy vojáky, byl Saint Laurant hospitalizovaný v psychiatrické léčebně.
Yves Saint Laurent začal okamžitě vytvářet svůj nezaměnitelný styl kombinováním tradičních Diorových prvků s více nositelným realistickým stylem. Jeho první kolekcí byla Ligne Trapéze, která se stala okamžitým hitem, přičemž prodej vzrostl o 35 %. Svou poslední kolekcí před odchodem od Diora (1960) si však rozhněval většinu svých tehdejších zákazníků. Na předváděcí mola se dostala móda ulice a beatnicke generace - černé roláky, kožené bundy, nohavice a holínky

V roce 1961 vytvořil svou první kolekci pod vlastní značkou YSL. Nový módní dům založil spolu se svým tehdejším partnerem Pierrem Bergém. Výsledky byly úžasné: trapézové šaty inspirované strohými obrazy holandského malíře Pieta Modriana apop artovými serigrafy Andyho Warhola Začal s navrhováním unisexového oblečení a přenášením mužských prvků do ženské módy, jakými jsou sako a nohavice.Vynalezl dámský kostým s nohavicemi a rovněž vytvořil ženskou verzi pánského smokingu pro svou kolekci z roku 1965, kterou nazval Le Smoking.
V roce 1966 otevřel první ze sítě butiků prêt-à-porter, kterou nazval Yves Saint Laurent Rive Gauche. Jméno řetězci butiků dala poloha prvního z nich. Ten se nacházel na levém břehu řeky Seiny. První kolekce dokonale kontrastovala svou neformálností s elegancí a luxusem jeho linie haute couture.
Koncem 60. let v dobách hippies vyměnil futuristický geometrismus svých kreací za delší a romantičtější vzhled. V roce 1968 navrhl kolekci ve stylu safari a rovněž poprvé použil průsvitné materiály. S oblibou používal samet a nechával se inspirovat Ruskem,Asií a Afrikou. V 70. letech se vrátil k androgynnímu vzhledu svých modelů - muži i ženy nosily saténové nohavice, načechrané košile a šátky svázané okolo pasu.
V roce 1971 představil další linii YSL Beauté - kolekci parfémů a dekorativní kosmetiky. Představil svůj první pánský parfém s názvem YSL. Reklamní kampaň pro nový parfém však způsobila obrovský skandál, protože na fotografiích pózoval nahý Saint Laurent s flakonem zakrývajícím jeho přirození. Kromě YSL představil roku 1971 i dámský parfém Rive Gauche. Dalším skandálem na poli parfémů bylo uvedení jeho klasického parfému Opium (1977), jehož drogově orientovaný název působil pohoršení. Následovaly další parfémy: Kouros (1981), Paris (1983), Jazz (1988), Yvresse/Champagne (1993), Opium pour Homme (1995), Live Jazz (1998), Nu (2001 a 2002) a M7 (2002).
Byl to právě pánský parfém M7, který způsobil obdobný skandál jako první Saint Laurentův parfém - na fotografiích v reklamní kampani se objevilo nahé tělo francouzského mistra Evropy v judu - Samuela de Cubbera - avšak jeho přirození již nezakrýval ani ten flakon.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama