1.DÍL

30. listopadu 2010 v 18:59 | Wailetka
VÁNOCE VE SVĚTĚ
VELKÁ BRITÁNIE
Ve Velké Británi začínají vánoce už na Mikuláše 6.12. a končí 25.12. Zde se slaví Vánoce velice okázale a s velikou parádou. Domy i stromky se zde bohatě zdobí. Hodně nazdobený bývá i vánoční stůl, který se bliští porcelánem a sklem, který se jinak běžně nepoužívá. Dárky zde naděluje Otec Vánoc-Father Christmas, který naděluje dárky do zavěšených punčoch na krbové římse, či do zavěšených punčoch z okna. Father Christmas na své cestěm, se přepravuje na saních se sobím zpřežením a do domu se dostává krbem, kde pak naděluje dárky. I tady, podobně jako u nás si děti o své dárečky píšou. Svá přáníčka však na rozdíl od našich dětí házi do krbu tak, aby vylétla komínem. Jenom tak totiž prý mohou přáníčka doletět k Otci Vánoc a on si je může přečíst. Shoří-li přáníčko, musí ho dítě napsat znovu a opět se pokusit poslat ho krbem. Štědrý den se slaví 25.12 již od rána, kdy se rozbalují dárky. V poledne se zasedne k vánočnímu obědu, který začíná slavnostním přípitkem. Po té každý co sedí u svátečního stolu rozlamuje christmas cracker, což je papírová roura, ve které se skrývá malý dáreček. Oběd se skládá z hrachové polévky, šunky, pečeného krocana s kaštanovou nádivkou a zeleninovou omáčkou. Na stole nechybí ovoce, ořechy a především tradiční vánoční punč. Taktéž je podáváno mnoho dezertů. Po obědě zasedá celá rodina k televizoru, kde sledují tradiční vánoční projev královny. 26.12 je tak zvaný Boxing Day. Jde o den, kdy se v minulosti otevírali kasičky v kostelích a jejich obsah byl rozdělen chudým. Dnes se jedná o den, kdy se nakupují dárky s velikou slevou.
ŘECKO
Na Štedrý den děti chodí od domu k domu s přáním všeho dobrého a zpívají vánoční píseň v Řecku nazývanou Kalanda. Svůj zpěv doprovází hrou na kovové triangly a hliněné bubínky. Malí koledníci za svá přání dostávají drobné odměny, jako je cukroví či sušené kousky ovoce. Ještě před několika desetiletími nebyl v Řecku znám pojem vánoční stromeček. Ale dnes je zdobení stromku již běžným zvykem a Atény se chlubí jedním z největších venkovních vánočních "stromů" na světě. Je vyroben z tisíců kabely spojených světel, které se linou z vrcholu vysoké Athénské věže. Podle starých řeckých tradic každý den z 12 dní Vánoc požehná jeden z rodiny domu svěcenou vodou. Tento zvyk se provádí pro ochranu domu proti Killantzaroiům, což jsou skřítkové, kteří přinášejí neštěstí a škodu do domu. Tito skřítkové, kteří žijí hluboko v zemi, se do domů dostávají přes komín. Provádějí všemožné neplechy, například dělají nepořádek v taškách, dusí oheň, zacuchávají koním žíně na ocasech, a pod jejich vlivem kysne mléko.
MEXIKO
O adventu příbuzní a známí navštěvují domy přátel a za zpěvu koled žádají, aby byli vpuštěny do domu. Ulice měst a výkladní skříně obchodů jsou ozdobené barevnými světélky, řetězy, ozdobami a všude jsou slyšet koledy. Rudé "Vánoční hvězdy", které u nás kupujeme v květináčích, rozkvétají na velkých keřích v mnoha zahradách. V mexiku stromečky nerostou a proto se musí dovážet až z Kanady. Dovezené stromečky jsou však pro většinu obyvatl drahé. Tam kde si ho však mužou dovolit je bohatě zdoben a kolem stromečku se pokládají fotografie Ježíše a Panenky Marie Gaudalupské, která je patronkou Mexičanů. K štědrovečerní večeři se podává nadívaný krocan, nejčastěji na pomerančích. Vánoční dárky jsou zde velmi chudé a mají za účel potěšit či rozveselit obdarovaného. Ve většině domácností se pro děti naplní hliněný džbán, který je ozdoben peřím, různýma cukrovinkama a malýma dárečkama. To se pak zavěsí do některé místnosti v domě. Děti o štedrém večeru chodí se svíčkou v ruce po domě a klepají na dveře všech místností, které jsou však zamčené. Až na místnost se džbánem. Dětí se za velkého jásotu vrhnou k nádobě a snaží se ji všemi možnými prostředky shodita vzít dárečky. V Mexiku žíjí velmi početne rodiny a tak aby se všichni stihli navštívit se na některých místech naděluje třikrát. Na štědry den, na Silvestra a o Třech králích. Každý z rodiny pak dá svůj dáreček do velké nádoby a na kousky papíru se napíšou čísla, která se losují a podle kterých si pak členové rodiny z nádoby vybírají dárek.
ITÁLIE
Čas Vánoc v Itálii začíná 18. prosince a končí 6. ledna na svátek
Tří králů. V Itálii se vánoce nejenom moc neslaví, ale ani cukroví se nijak zvášť nepeče. Dokonce ani v ulicích nepanuje Štědrovečerní nálada jakou známe od nás. Tradicí se však stala vánoční půlnoční mše ve Vatikánu v proslulém chrámu sv.Petra. Pod vánočním stromkem najdou italské děti téměř vždy i malé jesličky. Štědrý večer se slaví jako předvečer narození Páně jen schůzkou s
přáteli a rodinou. Vánoční svátky začínají až obědem na Boží hod po slavném papežově požehnání. Na slavnostním stole je zpravidla pečené jehně nebo krocan. Ze sladkostí nechybí datle či fíky a také místní podoba vánočky zvaná Panettone. Tradici klasických vánočních dědečků a skřítkù, které známe z většiny okolních států, porušuje v Itálii jediná žena a to tříkrálová čarodějnice. Tato čarodějnice není vùbec pohledná a už vůbec ne mladá. Říkají ji La Befana a dárky roznáší až 7.ledna. TAK PPPPPPPP
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leňule Leňule | Web | 30. listopadu 2010 v 20:15 | Reagovat

To je krásnej design.... :-D

2 fashion-wailet fashion-wailet | 30. listopadu 2010 v 21:30 | Reagovat

Děkuju

3 nikola nikola | E-mail | 1. prosince 2010 v 19:17 | Reagovat

je super :-D  :-D  :-P  :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama